PL / EN

Zakłady w Polsce, które stosowały azbest w produkcji.

Obraz2

W 2013 r. na zlecenie Ministerstwa Gospodarki zostały zaaktualizowane informacje o zakładach, które stosowały azbest w produkcji i które są wymienione w załączniku nr 4 do ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r  . o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest. Na terenach, zajmowanych przez byłe zakłady, które stosowały azbest w produkcji, prowadzona jest obecnie różnoraka działalność gospodarcza. W 46% zakładów prowadzona jest działalność produkcyjna, w 18% – handlowo-usługowa, 14% zakładów prowadzi działalność produkcyjno-usługową, po 7% – logistyczno-magazynową i usługową, a w 2 zakładach nie jest prowadzona działalność.

Dla każdego zakładu opracowano kartę zawierającą podstawowe informacje o stanie zakładu i jego wpływie na środowisko. Karta zakładu tutaj

Zakłady:

 1. Fabryka Okładzin Ciernych “FOMAR ROULUNDS” S.A. w Markach k. Warszawy (Obecny właściciel/zarządzający: Orco Logistic Group Sp. z o.o.)
 2. Mazowieckie Przedsiębiorstwo Materiałów Izolacji Budowlanej „Izolacja” w Małkini (Obecny właściciel/zarządzający: Rockwool Polska Assets Management Sp. z o.o., BD ART Sp. z o.o. Sp., AJINOMOTO Poland Sp. z o.o., Karbon sp. j., Amerigas Polska Sp. z o.o.)
 3. „Dachy Szczucińskie” Sp. z o.o. w Szczucinie (Obecny właściciel/zarządzający: Euromex Sp. z o.o., „TANKPOL-R. Mosio i Wspólnicy” s.j.)
 4. „POLIFARB-CIESZYN” S.A. we Wrocławiu (Obecny właściciel/zarządzający: PPG Deco Polska Sp. z o.o.)
 5. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Parczewie (Obecny właściciel/zarządzający: Kabex PPHU, PARPAP, osoby prywatne)
 6. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Wdrożeniowe „Polinova” Sp. z o.o. w Katowicach – Zakład w Trzebini (Obecny właściciel/zarządzający: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MJR Sp. z o.o.)
 7. Metsa Tissue S.A. (Obecny właściciel/zarządzający: Metsa Tissue Poland Sp. z o.o., Konstans Sp. z o.o.)
 8. Wytwórnia Uszczelek „MORPAK” Sp. z o.o. w Gdańsku (Obecny właściciel/zarządzający: Land Invest Sp. z o.o.)
 9. Fabryka Odzieży i Tkanin Żaroodpornych „IZO-TERM” w Gryfowie Śląskim (Obecny właściciel/zarządzający: Fabryka Odzieży i Tkanin Żaroodpornych „Izo-Term” Sp. z o.o.)
 10. Zakłady Wyrobów Uszczelniających i Termoizolacyjnych POLONIT Sp. z o.o. w Łodzi (Obecny właściciel/zarządzający: Teren zakładu A jest obecnie nieużytkowany. Właścicielem terenu zakładu B jest Urząd Miasta Łodzi. Na terenie zakładu C znajduje się Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna)
 11. Lubelskie Zakłady Eternitu w Lublinie (Obecny właściciel/zarządzający: wielu użytkowników)
 12. Lubelskie Zakłady Eternitu w Lublinie (Obecny właściciel/zarządzający: Gmina Końskowola)
 13. Przedsiębiorstwo Materiałów Izolacji Budowlanej „IZOLACJA” w Jarocinie (Obecny właściciel/zarządzający: Izolacja-Jarocin S.A.)
 14. BEMA Fabryka Płyt Filtracyjnych i Tektury w Pilchowicach (Obecny właściciel/zarządzający: BEMA – Fabryka Tektury Czesław Figiel)
 15. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „IZOPOL” S.A. w Trzemesznie (Obecny właściciel/zarządzający: Cembrit Production S.A.)
 16. Przedsiębiorstwo Materiałów Izolacji Budowlanej „IZOLACJA” w Ogrodzieńcu (Obecny właściciel/zarządzający: Starosta Zawierciański w imieniu Skarbu Państwa)
 17. Fabryka Styropianu i Wyrobów Pokryciowych „Izolacja” PP w Wierzbicy k. Radomia (Obecny właściciel/zarządzający: RAFIZ Strygner i Dyczkowscy Sp. j.)
 18. PPHU HAMEX we Wrocławiu (obecny właściciel/zarządzający: Creator Sp. z o.o.)
 19. Wytwórnia Uszczelek „PZL MORPAK w Gdańsku Zakład w Łapinie (Obecny właściciel/zarządzający: Wytwórnia Uszczelek „MORPAK” Paweł Jaworski)
 20. Przedsiębiorstwo Państwowe „GAMBIT” Zakład Pracy Chronionej w Lubawce (Obecny właściciel/zarządzający: Gambit Lubawka Sp. z o.o.)
 21. Pruszkowskie Zakłady Materiałów Izolacyjnych w Pruszkowie (Obecny właściciel/zarządzający: „K & D CORPORATION” Sp. z o.o.)
 22. Kombinat Budowlany we Włocławku (Obecny właściciel/zarządzający: STALPRODUKT S.A)
 23. KONIMPEX Sp. z o.o. Konin, Oddział w Sokółce (Obecny właściciel/zarządzający: Rolnicze Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Contractus” Sp. z o.o.)
 24. Zakłady Chemiczne i Tworzyw Sztucznych Boryszew S.A. w Sochaczewie (Obecny właściciel/zarządzający: Boryszew S.A.)

Źródło: www.mg.gov.pl

www.swiss-contribution.admin.ch/poland                               www.programszwajcarski.gov.pl                                      www.szczucin.pl